افزایش سرعت سایت وردپرسی

امروز می خواهیم در مورد افزایش سرعت سایت وردپرسی صحبت کنیم.
سرعت وردپرس یکی از مهم ترین و موثرترین پارامترها، در سئو وبسایت و بهبود تجربه ی کاربر است؛ بنابراین در این مقاله سعی میکنیم تعدادی از مواردی که باعث کاهش سرعت می شوند و همچنین راه های افزایش سرعت سایت وردپرسی را به شما معرفی کنیم.
بالا بودن سرعت Load یا بالا آمدن وبسایت یکی از مهم ترین و موثرترین موارد در بهبود تجربه ی کاربر، سئو، افزایش رتبه وبسایت، کاهش نرخ خروج و همچنین کاهش سبدهای خرید رها شده است.
به طور استاندارد سرعت بالا آمدن کامل یک وبسایت باید زیر 7 ثانیه باشد و اگر سرعت لود وبسایت شما بالاتر از این عدد است، خیلی سریع باید بررسی کنید و ببینید که چه عوامل، فایل ها و یا افزونه هایی در سایت شما باعث این کندی شده اند و با شناسی آنها کار افزایش سرعت سایت وردپرسی خود را انجام دهید. 
مهمترین عوامل در افزایش سرعت سایت وردپرسی
عوامل زیادی وجود دارند که می توانند باعث کاهش سرعت و کندی وبسایت شوند که موارد زیر مهمترین عوامل در کاهش سرعت وردپرس هستند:
  
  • کند بودن سرور
  • وجود کدهای خراب یا غیراستاندارد
  • تصاویر بهینه نشده
  • بالا بودن تعداد درخواست ها از سرور
  • فایل های CSS و JS بهینه نشده
  • و…
در ادامه در مورد مهمترین عوامل کاهش سرعت وردپرس توضیحات کوتاهی را خدمت شما ارائه خواهیم داد تا بتوانید با رعایت این نکات کوچک، بهینه سازی سرعت وردپرس را بهتر انجام دهید.
 

سرور

یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در افزایش سرعت سایت وردپرسی ، میزان قدرت و منابع سروری است که وبسایت در روی آن قرار دارد.
زیرا امکانات سرور تعیین کننده قابلیت های سایت شما خواهد بود؛ به همین دلیل است که در هنگام کندبودن وبسایت، سرور یکی از مواردی است که حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد و در صورتی که مشکل از سرور است، باید سایت را به هاستینگ دیگری منتقل کرد و سرور را عوض نمود.
مواردی که از طرف سرور در افزایش سرعت سایت وردپرسی تاثیر دارند بسیار زیاد هستند اما من به 4 مورد از مهمترین این موارد اشاره می کنم.
  

 آپ تایم Up Time

اولین موردی که باید به آن توجه کنید پایداری سرور است که با درصد Up Time  (آپ تایم) مشخص می شود.
Up Time عددی بین ۱ تا %۱۰۰ بوده و نشان دهنده ی مدت زمانی است  که سرویس دهنده شما بدون قطع شدن، مشکل و وقفه ای میتواند به کار خود ادامه دهد.
آپ تایم مساوی با %۱۰۰ تقریبا محال است؛ اما هرچه مقدار آن به ۱۰۰ نزدیک تر باشد بیانگر کیفیت بالا و مناسب بودن سرور است.
در اکثر شرکت های هاستینگ استاندارد آپ تایم ۹۹% است.
این عدد نشان دهنده ی این است که در ۹۹ درصد زمانها سایت شما قابل دسترسی است.
برای اینکه بهتر متوجه شوید اگر بخواهیم یک بازه زمانی یک ساله را در نظر بگیریم، تنها ۷۲ ساعت در یک سال ممکن است سایت شما دچار قطعی های کوتاه مدت شود، پس در انتخاب سرور مناسب حتما باید به درصد آپ تایم آن توجه کنید.
 
سرور با پهنای باند مناسب
پهنای باند ماهانه که با نام ترافیک ماهانه نیز بیان می شود یکی دیگر از موارد با اهمیت در انتخاب سرور مناسب است.
هرچه میزان پهنای باند سروری که سایت شما روی آن قرار دارد بیشتر باشد، سرعت وبسایت شما هم بیشتر خواهد بود و در برابر حجم زیاد ترافیک پایداری خود را حفظ خواهد کرد.
در هنگام انتخاب سرور به میزان پهنای باند توجه کنید و سعی کنید بر اساس نیاز خود و تعداد بازدید وبسایت، پهنای باند مناسب را انتخاب کنید تا سرور شما ثبات و سرعت خود را حفظ کند و بتواند پاسخگوی حجم ترافیک وبسایت شما باشد.
هاست مخصوص وردپرس می تواند انتخاب مناسبی برای وبسایت های وردپرسی باشد.

 

مکان سرور مورد نظر location

مکان سرور مورد نظر تاثیر زیادی بر سرعت وبسایت دارد و توجه به آن بسیار مهم است.
اگر حجم بالای ترافیک سایت شما از کاربران ایرانی تشکیل شده است، بهترین انتخاب استفاده از سرورهای داخل ایران است، چون فاصله جغرافیایی کاربر تا سرور در زمان بالا آمدن وبسایت در افزایش سرعت سایت وردپرسی بسیار موثر است.
با یک مثال ساده این موضوع را برایتان مشخص میکنیم.
در نظر بگیرید که شما کاربری در شیراز هستید و سرور وبسایت شما در تهران قرار دارد، کاملا مشخص است که سرعت بالا آمدن وبسایتتان بیشتر از سرعت وبسایتی است که سرور آن در کانادا قرار دارد، البته کیفیت ارائه خدمات سرور نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.
 

استفاده از سرویس CDN 

تعریف سرویس CDN یا Content Delivery Network در ویکی پدیا به این صورت است:
شبکه تحویل محتوا (به انگلیسی: Content Delivery Network) که به اختصار CDN نیز خوانده می‌شود یک شبکه بزرگ از سرورهایی است که در چندین نقطه دنیا مستقر هستند و به صورت جغرافیایی توزیع شده‌اند.
با استفاده از CDN محتوا با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر از طریق نزدیک‌ترین سرور به کاربر ارائه داده می‌شود.
با استفاده از این سرویس شما می توانید سرعت وبسایت خود را تا حد مطلوبی افزایش دهید.
به عنوان مثال با استفاده از سرویس CDN اگر کاربری در آمریکا بخواهد به وبسایت شما مراجعه کند اطلاعات وبسایت شما را از سروری که در آمریکا قرار دارد دریافت خواهد کرد و در نتیجه وبسایت شما برای این کاربر با سرعت بیشتری بارگذاری خواهد شد.

 

قالب وردپرس

یکی دیگر از عوامل مهم در افزایش سرعت سایت وردپرسی قالب است، انتخاب قالب وردپرس باید با دقت انجام شود، وبسایت هایی که نیاز به طراحی و کدنویسی قالب اختصاصی دارند باید دقت کنند که قالب به صورت کاملا استاندارد کدنویسی شود، چون در صورت غیراستاندارد بودن کدنویسی قالب سرعت سایت تا حد زیادی کاهش می یابد و این مورد اصلا خوشایند نخواهد بود.
در ادامه تعدادی از موارد و اشکالات مربوط به کدنویسی قالب را برایتان توضیح خواهم داد.
 
استایل نویسی داخل خطوط (Inline css)
از کدهای CSS برای تعیین استایل صفحات وب استفاده می شود.
یکی از انواع استایل نویسی که استفاده زیاد و غیراصولی از آن می تواند در سرعت وبسایت بسیار تاثیرگذار باشد، استایل نویسی داخل کدهای Html یا همان Inline css است.
اصولی ترین و استانداردترین روش برای استایل نویسی صفحات وب استفاده از یک فایل CSS خارجی است که به آن External css گفته می شود.
 
کدهای زائد (Comment)
کامنت ها (comment) کدهایی هستند که در وبسایت نمایش داده نمی شوند و کاربرد خاصی ندارند.
شاید بپرسید پس چرا نوشته می شوند؟
کسانی که کار کدنویسی را انجام می دهند از کامنت ها برای یادآوری، علامت گذاری و توضیحات در بین کدها استفاده می کنند تا بعدها اگر نیازی به تغییر یک بخش از کدنویسی بود بتوانند به راحتی بخش مورد نظر را با توجه به کامنت ها پیدا کنند.
کامنت ها نیز به میزان بسیار کمی می توانند در سرعت وبسایت موثر باشند و بهتر است که آنها را از کدنویسی قالب حذف کنیم و سرعت وبسایت را کمی بهینه تر کنیم.
  

 استفاده از اسکریپت های سنگین و کدهای غیراستاندارد JavaScript

کدهای جاوااسکریپت برای جان بخشیدن به صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرند و به کمک آنها می شود صفحات وب پویاتر و زیباتری را طراحی کرد، اما نکته ای که در کدنویسی جاوااسکریپت باید مورد توجه قرار بگیرد این است که از کدهای غیرستاندارد و یا اسکریپت های خیلی سنگین تا حد ممکن استفاده نشود، چون این اسکریپت ها و کدها می توانند تاثیر زیادی در تعداد درخواست ها از سرور و کند شدن سرعت وبسایت داشته باشند.
 

 طراحی بخش ها به صورت ajax

ای جکس مجموعه ای از استانداردها و فناوری های وب است که به کمک آن می توان برنامه هایی مبتنی بر وب تولید کرد که به آسانی با کاربران تعامل داشته باشند.
با استفاده از این فناوری صفحات وب با کاربران تعامل بیشتری خواهند داشت و دیگر مزیت مهم آن که در افزایش سرعت سایت وردپرسی می تواند تاثیرگذار باشد این است که دیگر برای انجام هر عملی و یا مشاهده ی هر بخشی نیاز به بارگذاری مجدد صفحات وبسایت نیست.
 

تصاویر

افزایش سرعت سایت وردپرسی
یکی دیگر از عواملی که می تواند تاثیر زیادی در سرعت وبسایت داشته و باعث کندی آن شود بهینه نبودن تصاویر است.
استفاده از تصاویر باعث زیبایی و چشم نوازی صفحات وبسایت میشود و به کاربران حس بهتری را منتقل کند، اما باید به این موضوع دقت کنید که حجم زیاد تصاویر و بهینه نبودن آنها می تواند سرعت سایت را تا حد بسیار زیادی کم کند و نیاز به زمان بارگذاری بیشتر داشته باشد.
یکی از ساده ترین راه های کاهش حجم تصاویر استفاده از نرم افزار Paint است و با این روش به راحتی می تواند حجم تصاویر را کم کرد.
البته ابزارها و نرم افزارهای بهتر و قدرتمندتری هم برای این منظور وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید.

 

تعداد زیاد درخواست از سرور

تعداد درخواست ها از سرور می تواند تاثیر مستقیم روی سرعت وبسایت داشته باشد.
این درخواست ها می تواند از جانب اسکریپت ها، افزونه ها و دیگر عوامل موجود در وبسایت باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرند؛ هرچه تعداد درخواست ها از سرور کمتر باشد، شاهد سرعت بیشتری در وبسایت خود خواهید بود.
  

ابزارهای تحلیل سرعت وبسایت

تعدادی از ابزارهای تحلیل سرعت سایت را در ادامه به شما معرفی میکنیم که می توانید از آنها برای تحلیل و بررسی سرعت وبسایت خود و افزایش سرعت سایت وردپرسی استفاده کنید.
این وبسایت ها گزارش کامل و ارزشمندی به شما ارائه می دهند که می توانید در این گزارش تمامی عوامل و بخش هایی که باعث کم بودن سرعت وبسایت شما می شوند را مشاهده کنید و در جهت برطرف کردن آنها اقدام نمایید.
 

 

جمع بندی
در این مقاله در مورد مهمترین عوامل موثر در افزایش سرعت سایت وردپرسی صحبت کردیم و توضیحاتی را در مورد هرکدام از آنها ارائه دادیم؛ امیدواریم رعایت این موارد و نکات در افزایش سرعت سایت وردپرسی شما موثر باشند و بتوانید سرعت وبسایت خود را تا حد قابل توجهی بهینه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب