۱۱ مرحله برای راه اندازی یک وب سایت

 

اگر میخواهید یک وب سایت حرفه ای را را اندازی کنید، می توانید از دستورالعمل های زیر با جزئیات استفاده کنید که شما را در این فرآیند مثمر ثمر راهنمایی می کند:

۱۱ مرحله برای راه اندازی یک وب سایت را تا آخر مطالعه کنید.

 

اهداف سایت خود را درک کنید:
پیش از آنکه حتی فکر طراحی سایت را در سر بپرورانید، باید اهدافی که برای سایت خود مشخص کرده اید را تعریف کنید. این به شما کمک می کند تا نیازهای فنی و همچنین روح پیامی که می خواهید توسط سایت خود انتقال بدهید را درک کنید.

به عنوان مثال، اگر هدف اصلی وبسایت شما فروش پوشاک مُد روز است، باید یک گالری محصولات، یک سبد خرید و فرآیند فاکتوردهی و پرداخت را در برنامه طراحی خود بگنجانید. اگر تمرکز اصلی سایت شما روی ترویج یک کنسرت موسیقی است، در اینصورت احتمالا باید استفاده از پخش کننده های صوتی و شاید پخش کننده های ویدیویی و همچنین نمایش فهرست شهرها و مکانهای برگزاری کنسرت را در طراحی خود مد نظر قرار دهید.

۱۱ مرحله برای راه اندازی یک وب سایت را تا آخر مطالعه کنید.

به خود ایده و انگیزه بدهید:
ما توصیه می کنیم که به اندازه کافی و وافی برای تحقیق وقت بگذارید. همینطور که به روش عملکرد وبسایت خود فکر می کنید، به گشت و گذار در اینترنت بپردازید و سایت های مرتبط و غیرمرتبط با حوزه فعالیت تان را بررسی کنید. به مواردی که از نظر طراحی و عملکرد شما را تحت تاثیر قرار می دهند توجه کرده و به استفاده از آنها در سایت خودتان فکر کنید.

 

یک نقشه سایت دقیق تهیه کنید:
این مورد یک مرحله بسیار مهم در فرآیند راه اندازی وب سایت به شمار می رود. نقشه سایت (سایت مپ) شما نقشه معماری سایت شما است و راهنمای شما در مسیر طراحی آن خواهد بود، بنابراین اطمینان پیدا کنید که به اندازه کافی روی آن تأمل می کنید.

نقشه سایت شما باید حاوی فهرستی از صفحاتی باشد که برای تهیه آنها برنامه ریزی شده است و به وضوح مشخص کند که هر صفحه به کجا لینک می دهد و در هر بخش از چه متنهایی برای لینکها (اَنکرها) یا چه زیرصفحه هایی (subpages) استفاده می شود. در این راستا، بهتر است یک طرح ساده از هر صفحه را رسم کنید که تمام محتوایی که آن صفحه باید به نمایش بگذارد – تصاویر، متن، ویدیو، دکمه ها – را نشان می دهد.

۱۱ مرحله برای راه اندازی یک وب سایت را تا آخر مطالعه کنید.

سبک خود را مشخص کنید:
پس از آنکه اهداف و ساختار سایت را مشخص کردید و تحقیق جامع تان شما را در جریان آخرین رویه های طراحی قرار داد، زمان توجه به ظاهر و سبک و سیاق وبسایت فرا می رسد. در همین راستا باید به رنگ بندی، تایپوگرافی (طرح متن)، طرح هدر، استفاده از عناصری مانند شکل، وکتور، تصویر و امثال آنها توجه کنید.

 

[su_note note_color=”#21759B” text_color=”#ffffff” radius=”4″]پیشنهاد ما به شما خواندن مقاله بهترین درگاه واسط در سال 96 میباشد میباشد.[/su_note]

 

برای استفاده از تصاویر برنامه ریزی کنید:
استفاده از تصویر برای اغلب وبسایت ها یک ضرورت به شمار می رود، بنابراین بهتر است از قبل برای روش استفاده از آنها در طراحی خود برنامه ریزی کنید. آیا وبسایت شما به شدت به محتوای دیداری وابسته خواهد بود؟ آیا مرتبا در آن تصویر بارگذاری خواهید کرد؟ آیا تصاویر شما کیفیت بالایی دارند؟ پاسخ این سوالات مشخص خواهد کرد که کدام نوع از نحوه نمایش تصاویر برای سایت شما مناسبتر است و به شما برای انتخاب و طراحی سبک گالری کمک خواهد کرد.

 

متن ها را قبلا آماده کنید:
گاهی محتوای متنی می تواند روی فرآیند طراحی تاثیر بگذارد. بهترین کار این است که متن هایی که می خواهید از آنها استفاده کنید را قبل از طراحی وبسایت خود آماده کنید. منظور ما در اینجا فقط متنهای بلند نیست، بلکه تگ لاین (tagline) هدر، متنی که برای فراخوان به عمل می خواهید از آن استفاده کنید، متن دکمه ها و مواردی از این قبیل را نیز باید مشخص کرده باشید.

البته بعدا و در ادامه کار می توانید این متن ها را تغییر داده و ویرایش کنید، اما داشتن ایده های واضح درباره پیام هر صفحه و هر بخش از سایت، به طراحی شما کمک شایانی خواهد کرد.

 

تایید نهایی طرح بندی (layout):
بسیار خوب، بالاخره به مباحث جدی تری رسیدیم. طرح بندی سایت را می توانید به عنوان اسکلتی برای سایت در نظر بگیرید که هنوز هیچ چیزی به آن اضافه نکرده اید. طبیعی است که برای صفحات متفاوت – صفحات فروش محصولات، صفحات تماس، صفحه رزرو وقت برای قرار ملاقات، صفحات معرفی و زندگینامه – باید از طرح بندی های متفاوتی استفاده کنید، چرا که هر یک از آنها ویژگیهای خاص خودشان را داشته و به طرح بندی متفاوتی نیاز دارند.

۱۱ مرحله برای راه اندازی یک وب سایت را تا آخر مطالعه کنید.

 عناصر طراحی را اضافه کنید:
اکنون که زیربنای سایت شما با طرح بندی پی ریزی شده است، زمان افزودن موارد تزئینی که به سایت شما فضای منحصر به فردی می دهند فرا رسیده است. با آن دسته از عناصر طراحی شروع کنید که در همه صفحات حضور خواهند داشت (هدر ثابت، تصویر ثابت پشت زمینه، طرح منوی جابجایی و مواردی از این قبیل)، سپس عناصری را اضافه کنید که برای هر صفحه منحصر به فرد هستند (کادر متن، گالری تصاویر، فید رسانه های اجتماعی و موارد مشابه.)

۱۱ مرحله برای راه اندازی یک وب سایت را تا آخر مطالعه کنید.

 محتوای خود را آپلود کنید:
آیا هنوز هم همه آن تصاویر، متن ها، ویدیوها و فایل های صوتی که از قبل آماده کرده و برای تولیدشان زحمت کشیده اید را به خاطر دارید؟ در این مرحله، همه آنها را در سایت خود قرار می دهید. پس از اتمام این مرحله باید تناسب محتوا با طراحی سایت خود را ارزیابی کنید و در صورت لزوم تغییرات مورد نیاز را اعمال کنید.

 

وبسایت خود را تقویت کنید:
شما می توانید با استفاده از افزونه های موجود برای سیستم مدیریت محتوای خود و کدنویسی، عملکرد و ظاهر سایت خود را به نحوی تقویت کنید که بیشتر به مذاق مخاطب هدف شما خوش بیاید. به عنوان مثال، اگر طراحی وبسایت رستوران خود را به پایان رسانده اید، می توانید به گزینه های متنوعی که برای منوی غذا در مخزن وردپرس قرار دارند نگاهی بیندازید، یا اگر سایت شما به نحوی با تدریس سر و کار دارد، می توانید در میان افزونه های مرتبط با تدریس وردپرس چرخی بزنید.

 

کنترل کیفی، کنترل کیفی و کنترل کیفی بیشتر و بیشتر!
پس از به پایان رساندن ۱۰ مرحله قبلی، باید بخش های مختلف سایت خود را تست و آن را برای انتشار آماده کنید. در این مرحله از کار چیزی که بی نهایت اهمیت دارد این است که همه بخش های متنی را بررسی کنید تا هیچ غلط املایی وجود نداشته باشد، اطمینان پیدا کنید که تصاویر به درستی بریده شده اند (crop)، مقصد لینک ها همان جایی است که باید باشد، و اینکه همه چیز بر طبق برنامه کار می کند.

 

با تشکر از مطالعه مقاله ۱۱ مرحله برای راه اندازی یک وب سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب